Начало Партньори Контакти Поверителност English

14-то издание

Конкурс Наградите на БАИТ за 2024 г.

Кандидатствай

Участници

Начало » Участници» Младежка награда

Младежка награда

Solar Reviver скоро

Име на проекта

Solar Reviver

Изпълнител на проекта

Алекс Новков, студент, Технически Университет - София

Solar Reviver

Solar Reviver е автономен робот за почистване на соларни панели напълно автономно без човешка намеса. Той е насочен към операторите на индустриалните соларни паркове както и потребителите на обикновени соларни панели в битова или домашна обстановка. Заедно към него е разработена и мониторинг система за следене работата на робота в реално време , която позволява да се следи също състоянието на соларния панел както и околната среда докато почиства. Също така тя позволява потебителя да следи показанията на сензорите и нивото на замърсеност.

Проектът е участвал в предишни издания на конкурса

Посочете с какво е различен проектът

Различен сравнение с други такива подобни разработки е : автономността и мониторинг системата , която дава ценни данни в реално време както за робота , така и за околната среда в соларното предприятие или на самия панел.

Създадена собствена разработка/продукт въз основа на ИКТ

----

Реализирани иновативни технологични проекти извън учебната зала

---

Боян Кьовторов, Вичо Вичев, ПГКПИ Бургас В процес на разработка

Име на проекта

Finbank

Изпълнител на проекта

Боян Кьовторов, Вичо Вичев

Боян Кьовторов, Вичо Вичев, ПГКПИ Бургас

Finbank е българска програма създадена за подпомагането на населението на България във финансов успех. Ние предоставяме лесен за достъп интерфейс и сигурна среда между нашите потребители. Нашата програма е изцяло онлайн банка с вградени виртуални карти, крипто трейдинг, инвестиране и търгуване със стоки. Нашият вграден изкуствен интелект мотивира и помага с финансовите решения на нашите потребители. Нашата финална цел е да накараме средно статистическия българин да инвестира и да подобри финансовото си състояние с минимално усилие.

Проектът не е участвал в предишните издания на конкурса

Създадена собствена разработка/продукт въз основа на ИКТ

Finbank е разработена платформа, базирана на Qt и C++, използваща QML за динамичен потребителски интерфейс и MySQL за управление на бази данни. Програмата използва OAuth2 за интеграция с Google услуги и включва сигурен онлайн достъп до финансови операции. Нашата облачно базирана среда усигорява максимална сигурност между потребителите

Реализирани иновативни технологични проекти извън учебната зала

Finbank съчетава вградени виртуални карти, крипто трейдинг и изкуствен интелект за вземане на финансови решения. Проектът е реализиран извън учебната зала като лично предизвикателство за създаване на цялостна система за управление на личните финанси, достъпна онлайн, която да подпомага потребителите в ежедневието им.

Весела Яворова Крумова https://fdiba.tu-sofia.bg/

Име на проекта

Биоинформатична квантова система за анализ на медицински данни за ранна диагностика на рак на гърдата

Изпълнител на проекта

Весела Яворова Крумова
Биоинформатичната квантова система за анализ на медицински данни за ранна диагностика на рак на гърдата комбинира квантови изчисления с класически методи за откриване на мутации в гените BRCA1 и BRCA2, свързани с повишен риск от заболяването. Разработката на системата включва генерирането на квантови вериги, чиято функция се основава на кодирането и анализа на нуклеотидни последователности от здрави и ракови клетки и откриване на съответните мутации. Целта е да се генерират възможно най-много квантови състояния чрез използването на специфични квантови гейтове, които улесняват по-бързата диагностика на мутациите. Вероятностите на различните състояния на последователностите се изчисляват и сравняват, което дава възможност да се определи диагнозата на пациента. Софтуерната имплементация на системата е реализирана в квантовата среда Qiskit. Сравнителният анализ на получените резултати от анализа на биомедицинските данни показва преимущество на квантовите симулации в сравнение с класическите методи по отношение на бързодействие, което е ключов фактор за ранна медицинска диагностика на рак на гърдата.

Проектът не е участвал в предишните издания на конкурса

Създадена собствена разработка/продукт въз основа на ИКТ

Биоинформатична квантова система за анализ на медицински данни за ранна диагностика на рак на гърдата е създадена от мен.

Реализирани иновативни технологични проекти извън учебната зала

Реализираната система е базирана на иновативни квантови подходи, които са в основата на следващата технологична революция. Разработката започна като мой студентски проект извън учебна зала и прерасна в бакалавърска дипломна работа, резултатите от която апробирах на международна научна конференция.
Дарий Топузов https://github.com/dr-programmer

Име на проекта

Q-bit

Изпълнител на проекта

Дарий Топузов

Дарий Топузов

Q-bit съдържа симулатор на квантов компютър, първият по рода си квантов “circuit-like” език за програмиране Q Assembly и автоматична система за менажиране на динамична памет за C и C++. Проектът има цел развитие и популяризиране на сферата на квантовите изчисления и подпомагане работата на изследователи и разработчици. Системата за менажиране се използва в целия проект и цели облекчаване и обезопасяване използването на езиците C и C++ чрез специално създадена архитектура, комбинираща структури на обхвати и управляващ-управляван. Control flow на Q Assembly е специално разработен и модулният компилатор позволява безпроблемни мултиплатформени възможности. Цялостната архитектура на проекта позволява обединяване на класическото с квантовото програмиране, което води до ускорение на алгоритми и намаляване на консумацията на енергия. Повече информация за проекта може да бъде намерена тук: https://github.com/dr-programmer/qbit

Проектът не е участвал в предишните издания на конкурса

Създадена собствена разработка/продукт въз основа на ИКТ

Симулаторът на квантов компютър Q-bit, първият по рода си квантов "circuit-like" език за програмиране Q Assembly и автоматична система за менажиране на динамична памет в C и C++, наречена SMART. Проектът има цел развитие и популяризиране на сферата на квантовите изчисления и подпомагане работата на изследователи и разработчици. Системата за менажиране се използва в целия проект и цели облекчаване и обезопасяване използването на езиците C и C++ чрез специално създадена архитектура, комбинираща структури на обхвати и управляващ-управляван. Control flow на Q Assembly е специално разработен и модулният компилатор позволява безпроблемни мултиплатформени възможности.

Реализирани иновативни технологични проекти извън учебната зала

3DPE - 3D Physics engine, написан на C++ с OpenGL 3.3 Core version; Quark - компилиран език за програмиране, "ядро" на бъдещо езици; Q-bit - симулатор на квантов компютър, първи по рода си квантов "circuit-like" език за програмиране Q Assembly и автоматична система за менажиране на динамична памет в C и C++, наречена SMART; 3D ray tracer, написан на C++; Q-bit renderer - квантов ray tracer, използващ Q-bit за ускорение на класическото рендерериране; Всички проекти могат да бъдат намерени тук: https://github.com/dr-programmer

Калоян Анастасов 11А ТУЕС, Радослав Цветанов 11А ТУЕС https://diagnosify.tech/

Име на проекта

Diagnosify

Изпълнител на проекта

Калоян Анастасов 11А ТУЕС, Радослав Цветанов 11А ТУЕС

Калоян Анастасов 11А ТУЕС, Радослав Цветанов 11А ТУЕС

Проектът "Diagnosify" представлява иновативна медицинска система, разработена с цел да улесни лекарите в процеса на диагностициране чрез предоставяне на второ мнение. Често пациентите се изправят пред несигурност и необходимостта от повторно консултиране при различни специалисти заради съмнения относно първоначалната диагноза. "Diagnosify" е създаден, за да адресира и разреши тези предизвикателства. Системата позволява на лекарите да въведат медицински изследвания на пациентите, след което използва разработени от нас иновативни модели на машинно обучение за да постави диагноза. Тези модели са способни да идентифицират редица заболявания, включително пневмония, диабет, рак на кожата, малария, сърдечни и чернодробни заболявания, Паркинсон, бъбречни проблеми и процент мазнини в тялото. Важен аспект на система е създадената комуникационна мрежа между лекарите, която им дава възможност да обменят информация и впечатления за различни случаи. Това не само спомага за уточняване на диагнозите, но и допринася за непрекъснатото подобряване на точността и надеждността на машинното обучение в системата. "Diagnosify" има за цел да предостави максимална точност и сигурност при диагностицирането, което в крайна сметка подобрява качеството на медицинските услуги и пациентското изживяване.
Линк към докъментацията на проекта в github: https://github.com/Flychuban/Diagnosify

Проектът не е участвал в предишните издания на конкурса

Създадена собствена разработка/продукт въз основа на ИКТ

"Diagnosify" е иновативна медицинска система, която използва информационни и комуникационни технологии за трансформация на диагностичния процес. Системата внедрява усъвършенствани модели на машинно обучение за анализ на медицински данни, предоставяйки второ мнение за диагнози на заболявания като рак, диабет и пневмония. Интегрираната комуникационна мрежа между лекари улеснява обмена на информация, което повишава точността на диагнозите и надеждността на алгоритмите. Със своята комбинация от изкуствен интелект и сътрудничество, "Diagnosify" задава нов стандарт за иновации в здравния сектор.

Реализирани иновативни технологични проекти извън учебната зала

Проектът "Diagnosify" е изцяло разработен извън учебната зала, като в него са интегрирани знания и умения, придобити в училище, както и cutting-edge технологии, усвоени самостоятелно. Освен внедрените state-of-the-art модели за машинно обучение, проектът се отличава с иновативна microservice архитектура, която следва утвърдените индустриални стандарти. Използвани са технологии като докеризация за контейнеризация на услугите, Terraform за управление на инфраструктурата като код и Kubernetes за оркестрация и скалиране. Това осигурява висока надеждност, гъвкавост и мащабируемост, което прави "Diagnosify" технологично изключително напреднал проект.
 

Калоян Миладинов и Огнян Разсадов от 11 В клас, Филостратос Титопулос и Александър Мечкаров от 11 Г https://aztues.bg/the-european-defense-tech-hackathon/

Име на проекта

SentIRX

Изпълнител на проекта

Калоян Миладинов и Огнян Разсадов от 11 В клас, Филостратос Титопулос и Александър Мечкаров от 11 Г

Калоян Миладинов и Огнян Разсадов от 11 В клас, Филостратос Титопулос и Александър Мечкаров от 11 Г

Проектът представлява модул, прикрепен към дрон, който засича мини. Мотивацията за разработката на подобен проект идва от желанието за спасяване на човешки животи.

Проектът не е участвал в предишните издания на конкурса

Създадена собствена разработка/продукт въз основа на ИКТ

Единадесетокласници от ТУЕС създават иновативен продукт за откриване на противопехотни мини чрез ИКТ технологии. Проектът, разработен с помощта на менторите Петър Кирков и Кирилка Ангелова, представлява специален модул за дронове, използващ изкуствен интелект за анализ на термални изображения, чрез който точно се локализират мини. Продуктът е разработен в отговор на глобален проблем и се отличава с над 80% точност, което го прави евтино и ефективно решение за разминиране на опасни зони. Проектът се представи успешно на международния хакатон в Мюнхен и завоюва трето място сред високо технологични иновации.

Реализирани иновативни технологични проекти извън учебната зала

Ученически екип от ТУЕС успешно представи България на European Defense Tech Hackathon в Мюнхен с иновативен проект за откриване на противопехотни мини. Младежите, менторирани от Петър Кирков и Кирилка Ангелова, създадоха модул за дронове, който чрез изкуствен интелект анализира термални изображения и идентифицира мини с над 80% точност. Проектът е разработен изцяло извън учебната зала, с подкрепа на Института по отбрана в България, което позволи на учениците да проведат реални тестове и да създадат нов подход към този световен проблем.

Калоян Стоянов, ученик, ПГЕЕ "К.Фотинов", Бургас https://kaloyanes.com

Име на проекта

Truck Fleet

Изпълнител на проекта

Калоян Стоянов Стоянов

Truck Fleet е иновативна система за управление на транспортни флоти, разработена за спедитори, шофьори и собственици на логистични компании. Платформата предлага широк набор от функционалности, включително координация на поръчки, управление на камиони и шофьори, както и мониторинг на доставките в реално време.

Системата поддържа създаване на фактури с автоматични изчисления за ДДС, избор на валути, формати на дати и банкови детайли. Вграден ИИ подпомага генерирането на имена за фактури, което улеснява работата на потребителите.

Truck Fleet позволява добавяне и редактиране на информация за камиони, като предоставя в реално време данни за обороти (RPM) и разход на гориво на 100 км чрез интеграция с OBD2 технология. Интеграцията с Google Maps API осигурява визуализация на маршрути и проследяване на местоположението.

Използвайки технологии като Next.js, React, Flutter и Firebase, системата предлага интуитивен интерфейс, сигурност и мащабируемост. Комуникацията между потребителите се улеснява чрез вграден чат, а аналитичните инструменти помагат за оптимизиране на оперативните процеси. Truck Fleet е идеалното решение за малки и средни логистични компании, стремящи се към ефективност и растеж.

Проектът не е участвал в предишните издания на конкурса

Създадена собствена разработка/продукт въз основа на ИКТ

Разработил съм няколко иновативни проекти, като EducateIO – мобилно приложение за свързване на потребители с преподаватели и връстници за лесен обмен на знания. Проектът създава общност за учене и предлага възможности за печалба чрез преподаване. Други разработки включват ReportR – платформа за централизирано управление на отчети в големи организации, и School Program – приложение за организация на академичните дейности на ученици и учители.

Реализирани иновативни технологични проекти извън учебната зала

EducateIO е проект, насочен към демократизиране на образованието, като свързва потребители с преподаватели и връстници за обмен на знания. ReportR, разработен в сътрудничество с мой съученик, улеснява управлението на проблеми в големи организации. School Program предоставя решение за по-добра организация на академичния живот. Тези проекти са реализирани извън класната стая, за да адресират реални проблеми и нужди.

Клуб по роботика към УниБИТ https://www.unibit.bg/

Име на проекта

ROS-БАЗИРАН ФЪРМУЕР ЗА КОНТРОЛ НА МОБИЛЕН РОБОТ ЗА ИЗБЯГВАНЕ НА ПРЕПЯТСТВИЯ

Изпълнител на проекта

Клуб по роботика към УниБИТ
Разработване на фърмуер, който да управлява мобилен робот, като използва алгоритъм за разпознаване на препятствия и обработва данни от сонарен сензор.

Проектът не е участвал в предишните издания на конкурса

Създадена собствена разработка/продукт въз основа на ИКТ

Разработен е фърмуер, който използва операционна система за роботи (ROS). Фърмуерът позволява на робота да бъде свързан към компютър и да се управлява дистанционно. Фърмуера управлява драйвери, чрез които се задава скоростта на движение на робота. За обратна връзка се използва информация от енкодери, които дават информация за скорост и посока на въртене. Допълнително, се извличат данни от монтиран ултразвуков сензор, който идентифицира наличието на препятствия пред робота. Към фърмуера е интегриран алгоритъм за избягване и заобикаляне на препятствия. Допълнително е интегрирана функция за дистанционен контрол, чрез получаване на команди, използвайки ROS.

Реализирани иновативни технологични проекти извън учебната зала

Разработване на фърмуер за серийна и безжична комуникация между микроконтролер и операционна система за роботи (ROS 2).
Разработване на уеб-графичен интерфейс и front-end за отдалечена комуникация с робот. Разработеният софтуер дава възможност за обмен на данни в реално време между робот и графичния интерфейс. Има свойството да визуализира получените данни от робота, както и да генерира и изпраща команди към робота.
Номиниран: Давид Мавродиев https://github.com/David-Mavrodiev

Име на проекта

Два проекта под общото наименование “D” (double)

Изпълнител на проекта

Давид Станислав Мавродиев

Номиниран: Давид Мавродиев

В качеството си на бивш негов преподавател, номинирам Давид Мавродиев, заслужаващ номинации за следните разработки:
1. “Computational model for text optimization: Substantive reduction to improve the semantic perception of information”. Изчислителният модел за оптимизация на текст включва иновативен алгоритъм за съдържателно редуциране, подобряващ смисловото възприятие на информация. За да докаже, че теоретичният модел е реално работещ и на практика, авторът му създава софтуерното приложение Textopt, чиято функционалност е тествана в Google (LLM). Алгоритъмът е представен на научни събития в Англия, Германия, Холандия, Белгия, САЩ, ОАЕ, Испания, Италия, България, последното от които е международната конференция Economic Transformations in the Global World, в секция Digital transformations and AI, със специална препоръка от д-р Салман Кхан, изследовател в Оксфорд. Изчислителният модел печели няколко отличия, като най-скорошното е 1-во място от изследователския форум Artificial intelligence and Humans, получавайки наградата Ok Google, връчена от проф. Теодора Бакърджиева. Това е и единствената разработка на бакалавър, която е одобрена от академичната комисия и допусната за участие в YAMC’24: 4th Conference of Young Applied Mathematicians. https://david-mavrodiev.github.io/presentations/text-optimization-model-presentation2/index-en.html
2. “GenAI for RobDog”. Софтуерната програма за робота е разработена само за 5 дни, по време на GenAI Hackathon (22- 27.10.2024 г.). Журито от Amazon, Anthropic и Ai Lab School ѝ отрежда 1-во място сред участващите 150 проекта от цял свят. https://photos.app.goo.gl/RG3yEKiqqCH2MzvXA

Проектът не е участвал в предишните издания на конкурса

Създадена собствена разработка/продукт въз основа на ИКТ

Гореизложените два проекта са самостоятелно дело на номинирания, създал ги собственоръчно въз основа на ИКТ, и за първи път биват номинирани за Младежката награда на БАИТ. При изчислителния модел за оптимизация на текстова информация, чрез редукция на съдържание, имплементацията е базирана на оценител, използващ естествена езикова обработка (NLP) - bert-large-uncased-whole-word-masking-finetuned-squad. За софтуерният продукт API компонентът е уеб сървис, предоставящ операциите по анализирането и оптимизирането, като приложението е разработено на Python, ползвайки Flask, а единсвеният API action e POST ‘/predict’, който очаква json body в две полета, става ясно от информацията в GitHub.

Реализирани иновативни технологични проекти извън учебната зала

Двата иновативни технологични проекта са създадени извън учебната зала. За робота е изградена симулация на невронна мрежа в PyTorch. Посредством ROS се осъществяват комуникацията и управлението, а системата за улавяне на движението е базирана на CV. Частите на робота са изработени по авторски матрици чрез 3D принтер и са рециклируеми. Челната позиция във финалното класиране на световния хакатон е споделена със съотборника Клевис Филадж, отговарящ за хардуерната част на проекта, а Давид Мавродиев- за софтуерната. След награждаването номинираният е поканен да се включи в ръководения от проф. Димитриос Канулас проект на Boston Dynamics".

Отбор "Не Се Чете" https://nesechete.com/

Име на проекта

Cable Undefined

Изпълнител на проекта

Ясен Цветков 11Б ТУЕС, Томислав Иванов 12Б ТУЕС, Валери Тодоров 12Б ТУЕС, Борислав Миланов 12Б ТУЕС, Емил Момчев 12Б ТУЕС

Cable Undefined
Проектът "Cable Undefined" има за цел да революционизира начина, по който се решават проблемите в embedded системите, като елиминира необходимостта от досадните и объркващи проводници и спомага прототипирането, чрез AI
С "Cable Undefined" предлагаме иновативно решение на този проблем, което напълно премахва необходимостта от физически проводници и предлага удобен начин за създаване на схеми с помощта на изкуствен интелект. Този проект съчетава както софтуерно, така и хардуерно решение, което улеснява работата и намалява риска от грешки.

Какво представлява "Cable Undefined"?

Cable Undefined е двукомпонентна система – хардуер и софтуер, които работят заедно, за да премахнат проводниците от embedded проектите
Хардуерната част представлява платка, която може да свързва два breadboard-a, без да е нужна видима физическа връзка между тях. Тя отваря нови възможности за бъдещото развитие на хардуера – да бъде по-малък, по-интегриран и достъпен.
Софтуерната част е платформа/сайт, който предлага лесен и интуитивен интерфейс за създаване на електронни схеми с помощта на изкуствен интелект. Потребителите могат да създават примерни схеми, използвайки навигацията на AI

Какви са нашите Награди и Timeline
През Април 2024г. Проектът беше награден с 1-во място Robo Days в категория “иновативни решения”, получава спонсорство и участие в икубатора на пара и печели 1-во място в категория “ембеддед” на TUESFEST2024 и 1-во място в ParaIncubator
 

Проектът не е участвал в предишните издания на конкурса

Създадена собствена разработка/продукт въз основа на ИКТ

Cable Undefined - описанието на проекта е прикачено по-горе

Реализирани иновативни технологични проекти извън учебната зала

Cable Undefined - описанието на проекта е прикачено по-горе

Тодор Атанасов, ученик в ПГКПИ Бургас https://kafence.vercel.app/

Име на проекта

Кафенце

Изпълнител на проекта

Тодор Атанасов, Алекс Казаков

Тодор Атанасов, ученик в ПГКПИ Бургас

Проекта е cross-platform и има за цел да улесни намирането на кафе машина в близост до вас.Нашето приложение е map на всички кафе машини и кафета(като обекти) като проследява вашата локация и ви показва най близката до вас машина! Може да се оставят оценки на машината и да бъде запазена за в бъдеще.

Проектът не е участвал в предишните издания на конкурса

Създадена собствена разработка/продукт въз основа на ИКТ

Разработихме интерактивна платформа с помощта на React Native за уеб и мобилни устройства, интегрирайки Google Maps API и OAuth за потребителско удостоверение. Приложението позволява на потребителите да намират и оценяват кафе машини върху карта, използвайки локация в реално време и персонализирани оценки. Проектът използва Supabase за управление на данни и Tailwind CSS за създаване на адаптивен интерфейс. Платформата е изградена с модерни технологии, осигурявайки безпроблемно потребителско изживяване на различни устройства.

Реализирани иновативни технологични проекти извън учебната зала

Извън учебната зала сме реализирали няколко иновативни технологични проекта, включително разработването на мобилни и уеб приложения с помощта на React Native и интеграции като Google Maps и OAuth за удостоверение. Създадохме платформа за локализиране и оценяване на кафе машини в реално време, използвайки локация и персонализирани оценки. Работихме и по проект, свързан с анализ на данни в облака с PostgreSQL и Supabase за управление на бази данни. Тези проекти са част от нашата лична инициатива да използваме технологии за решаване на практически проблеми в реалната среда.

Новини

27.02.2025

Известни са победителите в конкурса „Наградите на БАИТ” за 2024 г.

На официална церемония снощи бяха отличени победителите в конкурса Наградите на БАИТ за 2024 г. Владимир Койлазов, съосновател на Chaos и лидер на Chaos Innovation Lab и Моис Мошев,...

15.01.2025

Известни са номинираните в конкурса „Наградите на БАИТ” за 2024 г.

След гласуването на журито вече са известни номинираните в отделните категории на Наградите на БАИТ за 2024 г. Имената и проектите на селектираните могат да бъдат намерени в секция...

16.12.2024

60 кандидатури участват в конкурса „Наградите на БАИТ” за 2024 г.

60 регистрации от личности, институции и компании бяха направени до крайния срок за участие в „Наградите на БАИТ“ за 2024 г. С 12 кандидатури най-оспорвана в това издание е...

 

Златен спонсор

Vivacom

Сребърен спонсор

Datecs Shelly Group Telelink Business Services Балкансуоркс Акронис България Oracle

Бронзов спонсор

Интер Карс България Ciela Norma Кантек Storpool Storage

Партньори

БНР Bloomberg TV Bulgaria TechNews Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия НСОРБ Мениджър b2b Media Sofia Tech Park ПРЕДПРИЕМАЧ Pixelmedia.bg Инженер.bg ДигиталнаИндустрия.bg БТПП Tech.Offnews.bg БСК Uchi.bg Лидер.БГ Дигитални истории Zone4Tech divna Tech DevStyler